W niedzielę 21 sierpnia miały miejsce Dożynki Gminy Ryglice. Kowalowa 2016.
Uroczystości rozpoczęła uroczysta Msza św. dziękczynna w kościele parafialnym w Kowalowej. Liturgii przewodniczył ks. Paweł Dudek. Dalsze przebiegało przy Szkole Podstawowej. Tutaj nastąpiła tradycyjna ceremonia dożynkowa. Starostowie dożynek, mieszkańcy Kowalowej, Anna Materowska i Wiesław Stojak przekazali chleb burmistrzowi Ryglic Bernardowi Karasiewiczowi.
Anna Materowska z d. Pancerz. Urodziła się w 1967 r. Od dzieciństwa mieszka w Kowalowej, w swoim rodzinnym domu – we Wsi Górnej. Ma dwie siostry. Zdobyła wykształcenie średnie w liceum. Oprócz tego ma ukończony kurs księgowości. Starościna Dożynek ma męża Wiesława i dwoje dzieci: Daniela, który po skończeniu studiów pracuje, oraz studiującą Ewelinę. P. Anna wraz z mężem 26 lat temu przejęli po rodzicach gospodarstwo rolne. Jest ono ukierunkowane na produkcję roślinną – na 10-cio hektarowym areale uprawiają pszenicę i jęczmień. Drugim zajęciem rodzinnym jest działalność gospodarcza – produkcja wyrobów z drewna. Jako ciekawostkę można dodać, że w gospodarstwie Państwa Materowskich zainstalowano jedną z pierwszych w regionie mikroelektrownię fotowoltaiczną. P. Anna Materowska bardzo lubi gotowanie, pieczenie i robienie przetworów. Gdy tylko nadarzy się okazja odwiedza teatr, filharmonię, operę. Znana jest z włączania się w dzieła społeczne, charytatywne.
Wiesław Stojak. Urodził się w 1972 r. Od dzieciństwa mieszka w Kowalowej, w swoim rodzinnym domu – w przysiółku Pole. Ma dwie siostry i zmarłego śp. brata. Posiada wykształcenie zawodowe, rolnicze. Starosta Dożynek ma żonę Krystynę i pięcioro dzieci, które uczą się: dorosłe – Agnieszkę, Magdalenę i Kingę oraz młodsze – Gabrielę i Przemysława. P. Wiesław wraz z żoną 19 lat temu przejęli gospodarstwo rolne po rodzicach. Zajmują się uprawą 8- hektarowego pola oraz hodowlą trzody i bydła. Ponadto P. Wiesław pracuje w jednej z firm w Ryglicach. Jego największą pasją jest wieś, rolnictwo i wszystkie zajęcia z nimi związane.
Jednym z najważniejszych punktów Dożynek w Kowalowej był Gminny Konkurs Wieńca Dożynkowego. Oceniano 14 dzieł. Jury w składzie: Maria Cetera, Maria Rompała, za najlepszy wieniec tradycyjny uznało dzieło twórczyń z Uniszowej. Drugie miejsce przyznano wieńcowi Grupy Teatralnej z Lubczy, a trzecie KGW z Zalasowej. W kategorii wieńców współczesnych kolejne miejsca zdobyły prace: Grupy Zalasowianie z Zalasowej, Klubu Seniora z Zalasowej, grupy z Woli Lubeckiej. Komisja rekomendowała wieniec z Uniszowej na konkurs powiatu tarnowskiego do Szerzyn, a wieniec współczesny z Zalasowej na dożynki województwa małopolskiego do Miechowa. Wszystkie wieńce zostały nagrodzone.
W czasie Dożynek licytowano prace, które podarowali lokalni twórcy ludowi. Uzyskane pieniądze przeznaczono na pomoc poszkodowanej w wyniku pożaru rodzinie Fidowiczów z Ryglic. Stefania Fidowicz jest znanym i cenionym twórcą ludowym z Ryglic.
O historii Kowalowej, która w tym roku obchodzi jubileusz 630- lecia pierwszej wzmianki historycznej, opowiadał tarnowski nauczyciel, pisarz Mieczysław Czosnyka. Zaprezentował książkę swojego autorstwa - "Kowalowa. Zarys historii 1386-2016".
W czasie wydarzenia miały miejsce programy artystyczne w wykonaniu uczniów ze szkoły w Kowalowej i zespołu ludowego W Kuźni u Kowala.
Nie zabrakło też innych atrakcji dla młodszych i starszych. Wieczór odbył się koncert Duo Fenix - Dwa Fyniki, a później zagrał do tańca zespół Metrum.
Fotorelacja:
Stanisław Stańczyk
Piotr Zięba
Janusz Siemek
Mateusz Skruch
Aneta Świątek - Sikorska
Piotr Krzywoń
Relacja filmowa. Stanisław Podraza: