Pierwszą grupę zapaleńców wyłonionych przez P. Krystynę Olszówka- Łępa szkolił instruktor muzyki Ośrodka Kultury a zarazem kapelmistrz Stanisław Stańczyk (instrumenty dęte blaszane) i instruktor z Tarnowa P. Tomasz Dzieński (instrumenty dęte drewniane). Trzeba przyznać po latach, że ten pierwszy nabór okazał się bardzo trafiony gdyż wielu z nich ukończyło Szkoły Muzyczne, wielu z nich naukę kontynuuje a nawet podnosi swoje kwalifikacje na studiach muzycznych i stanowią oni do dziś podstawowy trzon zespołu. Pierwszy, historyczny występ, orkiestra dała podczas pasterki w Boże Narodzenie 1997 r. dzięki zaproszeniu ówczesnego proboszcza zalasowskiej parafii ks. Kan. Franciszka Tomczyk, co przerodziło się już w pewną tradycję i w każde święta orkiestra włącza się w liturgię. W międzyczasie następuje naturalna rotacja muzyków, jedni odchodzą, nowi przychodzą a miejsce P. Dzieńskiego zajął zalasowianin Grzegorz Kluzek który po ukończeniu Szkoły Muzycznej II stopnia prowadzi sekcję instrumentów dętych drewnianych. Orkiestra spotkała się również z ciepłym przyjęciem społeczności zalasowskiej czego dowodem było zakupienie pierwszej buławy dyrygenckiej przez rodziców muzykujących dzieci i rozmiłowanych w muzyce zalasowian, czy ufundowanie strojów dla muzyków przez sołtysa P. Kazimierza Dębickiego.
Przez dziesięć lat działalności przez zespół przewinęło się 58 osób, wielu z nich rozwija swe talenty muzyczne, skończyło bądź uczęszcza do szkół muzycznych, występuje również w innych zespołach. Orkiestra liczy w chwili obecnej 25 osób a jej członkami są nie tylko mieszkańcy Zalasowej a również Woli Lubeckiej, Lubczy, Jonin czy spoza naszej gminy Łękawicy. Jest znana w całej gminnie występując na uroczystościach patriotycznych, religijnych czy rekreacyjnych, a do swych największych sukcesów zalicza Główną Nagrodę dla najlepszej Młodzieżowej Orkiestry Dętej na Zakliczańskim Przeglądzie Orkiestr Dętych „Nuty spod batuty” w roku 2000, czy udział w największym w naszym regionie festiwalu orkiestr dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu” dwa lata później.
Uprawianie muzyki w dużym zespole instrumentalnym jest dla młodych ludzi szkołą integracji i współdziałania w osiąganiu wspólnego celu, daje im możliwość rozwijania swoich talentów, rozwija ich osobowość, pomaga zagospodarować swój wolny czas. Zachęcam wszystkich którzy „podejrzewają” u siebie jakiekolwiek zdolności muzyczne do spróbowania swoich sił w zespole. Zajęcia orkiestry odbywają się od lat w niezmienionym czasie; próby zespołu w soboty w godz. 9 – 12.00 , zajęcia indywidualne w poniedziałki w godz. 16 -18.00 w zalasowskiej siedzibie Ośrodka Kultury – „Pałacu pod Dębami”. Natomiast wszystkim naszym dobrodziejom którzy do tej pory materialnie wspierali Młodzieżową Orkiestrę Dętą serdecznie dziękuję i nie ukrywam że liczymy iż o nas nie zapomnicie.