W świąteczny poniedziałek 6 stycznia 2014 r. odbyła się kolejna edycja Przeglądu Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej, jednego z najważniejszych wydarzeń tego typu w Polsce. Wyjątkowy sukces odniosła grupa kolędnicza z Lubczy - Lubcoki.
Uczestnicy Przeglądu najpierw wzięli udział w Mszy św. odprawionej w intencji kolędników w Kościele p.w. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kolbuszowej Górnej. Stamtąd w uroczystej paradzie z Orszakiem Trzech Króli udali się do Domu Kultury, gdzie miały miejsce występy poszczególnych grup. Odbywały się one na estradzie plenerowej, przenaczonej dla najmłodszych uczestników imprezy oraz w sali widowiskowej Domu Kultury, gdzie zaprezentowały się zespoły dorosłe.
Przegląd Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej jest jednym z najważniejszych i najstarszych wydarzeń tego typu w Polsce. Współorganizatorami są Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. W tych spotkaniach kolędniczych uczestniczą każdego roku setki osób z różnych miejscowości Podkarpacia, Małopolski i Lubelskiego.
W tegorocznym przeglądzie uczestniczyli Lubcoki z Lubczy oraz Mali Kolędnicy z tejże miejscowości. Lubcoki przedstawili unikatowe widowisko „Herody z kozą” w reżyserii Zbigniewa Kumięgi. Widowisko według komisji artystycznej znacznie przewyższało poziomem artystycznym wiele innych przedstawień prezentowanych na scenie kolbuszowskiej. Za wierność tradycji ludowej otrzymało najwyższą nagrodę - Złotego Turonia. W konkursie wystąpił także zespół młodych kolędników pod opieką Jadwigi Skowron. Mali Kolędnicy spisali się świetnie i zdobyli drugą nagrodę. Obydwa zespoły działają przy lubeckiej filii Ośrodka Kultury w Ryglicach. Warto tu podkreślić istniejącą więź i cenny przekaz międzypokoleniowy tradycji ludowych, jaki ma miejsce w przypadku grup kolędniczych z Lubczy.
Zespół kolędników Lubcoki działa od 28 lat. Zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. 1 nagrodę w Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych w Lipnicy Murowanej. Zespół wiernie trzyma się starych ludowych tradycji (szczególne znaczenie ma tu np. koza) i prezentuje wysoki poziom artystyczny. Przez lata grupa nawiedzała okolicznych mieszkańców z tradycyjnym kolędowaniem.
W zespole występują: Mieczysław Kumięga (Herod), Mariusz Wadas (królowa), Zbigniew Kumięga (żyd), Mariusz Kumięga (dziad), Mirosław Warchał (diabeł), Marek Kumięga (koza), Adam Kumięga (śmierć), Jarosław Stojak (baba), Krzysztof Zaucha (anioł), Piotr Kumięga i Krzysztof Gołąb (marszałkowie).
Jednym z najważniejszych animatorów i aktorów grupy jest Zbigniew Kumięga. Pochodzi on z rodziny, w której pieczołowicie pielęgnowane były tradycje ludowe, uczestniczono w życiu artystycznym na wsi. Przejawia on szerokie zdolności i zainteresowania artystyczne. Tworzy wieńce, maluje, odnawia stare przedmioty. Uratował m.in. przed zniszczeniem strażacką sikawkę konną w Lubczy. Zbigniew przejawia zamiłowania teatralne. Czynnie uczestniczy w przygotowaniach grup kolędniczych, misteriach i innych przedstawieniach. Dla własnych potrzeb i wśród grona znajomych śpiewa, opowiada gawędy, gra na listku, harmonijce, akordeonie. Współpracuje od 15 lat z zespołem ludowym „W Kuźni u Kowala” z Kowalowej. Uczestniczył w nim wiele razy w przedstawieniach obrzędowych, a także jako kowal, gawędziarz, śpiewak. Więcej: Zbigniew Kumięga. (js)
Galeria zdjęć - fot. J. Skowron