26 czerwca w ryglickim Spichlerzu zakończono kolejny rok warsztatów muzykowania ludowego w ramach Małopolskiej Szkoły Tradycji.
Spotkanie było okazją do podsumowania drugiego roku małopolskiego projektu "Mateczniki Tradycji". Warsztaty, prowadzone od 2016 roku mają na celu skupić nie tylko tych, którzy już wcześniej angażowali się w działania związane z ochroną niematerialnego dziedzictwa kulturowego, ale także przyciągnąć tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli takiej możliwości.
Gmina Ryglice jest jednym z nielicznych miejsc na mapie Małopolski, w których w sposób szczególny chronione jest niematerialne dziedzictwo kulturowe, w tym także muzyka ludowa. Z tego też powodu Ośrodek Kultury w Ryglicach podpisał umowę z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ dotyczącą "Mateczników Tradycji".
Z trwających trzy lata warsztatów muzykowania ludowego do tej pory skorzystało w Gminie Ryglice kilkadziesiąt osób, także spoza jej obszaru. Na uwagę zasługuje nie tylko duża liczba uczniów, ale także instruktorów - osób muzykujących w kapelach, wprowadzających dzieci, młodzież i dorosłych w świat tradycji muzykowania. W ramach Warsztatów Muzykowania Ludowego prowadzone są indywidualne zajęcia nauki gry na instrumentach, takich jak skrzypce, basy, heligonka, klarnet, wchodzących w skład tradycyjnych muzyk.
Podczas spotkania w zabytkowym Spichlerzu obecni byli: Małgorzata Kalarus – dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ, Beata Rompała – specjalista ds. upowszechniania kultury ludowej MCK SOKÓŁ koordynator projektu, Aleksander Smaga - muzyk z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Tadeusz Augustyn – przewodniczący Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Ryglicach, Teresa Lisak – dyrektor Ośrodka Kultury w Ryglicach.
26 czerwca, jak przystało na tematykę realizowanego projektu, ryglicki Spichlerz rozbrzmiał dźwiękami muzyki ludowej. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności indywidualnie oraz w zespołach: dziecięcych, młodzieżowych, dorosłych.