Ur. 1927 r. w Zalasowej, mieszkaniec Zalasowej- Stawiska. Ma troje dzieci, dziewięcioro wnuków i trzy prawnuczki. Z Zalasowej pochodzą także jego rodzice. Ojciec zmarł przed II wojną światową- wraz z matką i dwoma siostrami, młody Gerard przeżył trudny okres okupacji. Po wojnie ukończył miejscową szkołę, zdobył tytuł mistrza w zawodzie murarskim i uprawnienia konserwatora sprzętu pożarniczego. Przez wiele lat pracował w wyuczonych zawodach.
W czasach dzieciństwa w miejscowej szkole należał do taneczno- śpiewaczego zespołu świetlicowego, z którym jeździł po różnych miejscowościach w regionie. Organista w Zalasowej poszerzył później działalność tego zespołu i zorganizował grupę, która przez wiele lat występowała i zdobywała wysokie miejsca m.in. w konkursach w Tarnowie i Krakowie, a jako chór wykonywała pieśni w kościele i z okazji różnych uroczystości lokalnych.
P. Gerard po wojnie założył z kolegą grupę kolędniczą, która w okresie świątecznym wędrowała po wsi. Przez kilkadziesiąt lat występował z Herodami, w misterium Męki Pańskiej i w innych grupach o charakterze teatralnym i muzycznym. W ostatnich latach gra w zespole ludowym „Zalasowianie”. Zdobył nagrodę za rolę w kolędnikach w Lipnicy Murowanej oraz 2 miejsce w konkursie instrumentalistów ludowych w Szczurowej. Gra na organkach i jest mistrzem gry na liściu. Umiejętność tę wyniósł z okresu dzieciństwa. Wpływ na zamiłowania muzyczne mieli bracia jego ojca oraz ludowy muzyk z okolicy.
P. Gerard przez kilkadziesiąt lat udzielał się społecznie dla swojej miejscowości i gminy. Był ochotnikiem straży pożarnej, działaczem ruchu ludowego, radnym trzech kadencji. Dzięki niemu powstało wiele inwestycji i zrodziły się różne działania społeczno- kulturowe. Otrzymał brązowy medal za zasługi dla województwa tarnowskiego za działalność samorządową, złoty medal za zasługi dla pożarnictwa, medal „Zasłużonego dla kultury polskiej”.
J.S. "W Paśmie Brzanki" nr 103